Канадська каркасно-панельна технологія «Екопан» оптимальне рішення для малоповерхового домобудування

Канадська каркасно-панельна технологія «Екопан» оптимальне рішення для малоповерхового домобудування

Технологія будівництва з SIP-панелей (Struktural Insulation Panel – структурна теплоізоляційна панель) прийшла в Україну порівняно недавно. Ця технологія відома зараз під різними іменами, перше її ім'я пов'язане з виникненням технології каркасно-панельного будівництва ще в 1947 році. Але в той час через різні причини вона не набула популярності. Будинки за такою технологією зводилися і в СРСР і мали назву «фінські будинки». Ще одна назва – «канадський будинок», оскільки вважається, що ця технологія, значно модифікована та вдосконалена, прийшла до нас саме з цієї країни. Нині найбільш відомою та популярною в Україні та Росії є канадська технологія будівництва з SIP-панелей, що мають назву «Екопан» (EcoPan).

Канадська каркасно-панельна технологія «Екопан» оптимальне рішення для малоповерхового домобудування Канадська каркасно-панельна технологія «Екопан» оптимальне рішення для малоповерхового домобудування Канадська каркасно-панельна технологія «Екопан» оптимальне рішення для малоповерхового домобудування Канадська каркасно-панельна технологія «Екопан» оптимальне рішення для малоповерхового домобудування Канадська каркасно-панельна технологія «Екопан» оптимальне рішення для малоповерхового домобудування Канадська каркасно-панельна технологія «Екопан» оптимальне рішення для малоповерхового домобудування Канадська каркасно-панельна технологія «Екопан» оптимальне рішення для малоповерхового домобудування Канадська каркасно-панельна технологія «Екопан» оптимальне рішення для малоповерхового домобудування Канадська каркасно-панельна технологія «Екопан» оптимальне рішення для малоповерхового домобудування Канадська каркасно-панельна технологія «Екопан» оптимальне рішення для малоповерхового домобудування Канадська каркасно-панельна технологія «Екопан» оптимальне рішення для малоповерхового домобудування Канадська каркасно-панельна технологія «Екопан» оптимальне рішення для малоповерхового домобудування Канадська каркасно-панельна технологія «Екопан» оптимальне рішення для малоповерхового домобудування Канадська каркасно-панельна технологія «Екопан» оптимальне рішення для малоповерхового домобудування Канадська каркасно-панельна технологія «Екопан» оптимальне рішення для малоповерхового домобудування Канадська каркасно-панельна технологія «Екопан» оптимальне рішення для малоповерхового домобудування

Концепція конструкційної теплоізоляційної панелі з'явилась у 1935 році в США – тоді ж були побудовані перші експериментальні будинки. Починаючи з 1960 року розпочалося масове виробництво панелей, які були доступним будівельним матеріалом і набули неабиякої популярності. Зважаючи на жорсткі норми з екологічності та енергозбереженню, ця технологія є найбільш популярною для зведення приватних малоповерхових будинків у США, Канаді та Скандинавських країнах. Крім будівництва малоповерхових будинків, SIP-панелі можуть застосовуватися при надбудові мансардних поверхів та при реконструкції. Сьогодні будинки з SIP-панелей можна зустріти в будь-якому куточку земної кулі. Варто відзначити, що за цією технологією було побудовано полярну станцію на Південному полюсі.

Панель «Екопан» являє собою трьохшаровий будівельний матеріал, що складається з двох вологостійких плит OSB (Orient Strand Board – орієнтована стружкова плита), між якими знаходиться шар утеплювача – екструдованого пінополістиролу товщиною від 100 до 200 мм. Пінополістирол у цих панелях слугує як утеплювачем, так і звукоізоляцією. Пінополістирол та плити OSB з'єднуються між собою за допомогою клею. Ця операція відбувається під пресом, під високим тиском. З торців панелі встановлюється дерев'яний брус – для можливості стикування панелей між собою, також ці бруси виконують роль каркасу будинку. Плити OSB складаються з декількох шарів трісок довжиною до 14 см, кожен шар укладається перпендикулярно попередньому, що в поєднанні з якісним зв'язуючим надає плитам високі показники міцності та еластичності. Панель «Екопан» має невелику вагу – 1 квадратний метр важить від 18 до 30 кг, стандартний розмір панелі становить 2,5х1,25 м. З таких панелей різної товщини виготовляються майже всі конструктивні елементи будинку – стіни, перекриття та дах. Фундаменти під будинок проектуються в залежності від грунтових умов і можуть бути як стрічковими, так і стовпчастими. Також можливе застосування пальових фундаментів. Зважаючи на невелику вагу будинку, можливе влаштовування малозаглиблених залізобетонних фундаментів, що дозволяє значно заощадити на матеріалах і трудовитратах. Досить цікавими з точки зору витрат часу на влаштування є фундаменти з коротких гвинтових металевих паль – такий фундамент може бути зведений за декілька днів, і на відміну від монолітного залізобетонного дозволяє відразу розпочати монтаж надфундаментних конструкцій. Як правило, будинки з панелей «Екопан» зводяться без улаштування підвалу, але за бажанням замовника, його можна зробити.

Принцип проектування будинків з панелей «Екопан» простий – після узгодження планування та зовнішнього вигляду будинку робиться «розкрій» усіх стін, перекриттів і даху на окремі панелі з урахуванням всіх необхідних отворів і конструктивних особливостей. Варто зазначити, що незважаючи на стандартні розміри панелей, ніяких обмежень для архітектора при розробленні проекту немає, ці будинки не є модульними.

Потім у заводських умовах за кресленнями виготовляється повний комплект панелей для будинку, після чого він доставляється на будмайданчик. Зважаючи на невелику вагу панелей, доставлення може виконуватись автотранспортом з невеликою вантажопідйомністю. Після цього з окремих панелей збирається будинок. Цей процес у залежності від площі будинку та складності монтажу може займати від одного до декількох тижнів.

Процес монтажу розпочинається з установлення по периметру фундамента обв'язувального бруса, що служить опорою для панелей перекриття першого поверху. Брус кріпиться до фундаменту за допомогою анкерних болтів з прокладанням шару ізолюючого матеріалу. Потім згідно з кресленнями укладаються панелі перекриття, знову на панелі встановлюють обв'язувальний брус і монтують стінові панелі. Всі панелі «Екопан» з'єднуються між собою за системою «шип-паз» з подальшим закріпленням шурупами-саморізами, металевими скобами або спеціальними закріплюючими елементами. Шипом служить дерев'яний брус, закладений у панель на заводі, а на іншій панелі також на заводі влаштовано паз у вигляді виступів плити OSB. Усі з'єднання заповнюються монтажним герметиком, що робить з'єднання герметичним і запобігає створенню «містків холоду». Стінові панелі в кутах будинку з'єднуються шурупами-саморізами відповідної довжини. Всі вузли з'єднання панелей «Екопан» є стандартними, вони розроблені в посібниках з монтажу. Для запобігання температурним деформаціям між панелями робиться зазор 2–3 мм. При монтажі немає необхідності у використанні будівельних кранів – невелика вага панелі дозволяє здійснювати монтаж вручну 2–3 робітникам. Необхідність використання крану виникає лише при монтажі конструкцій даху. Монтаж можна виконувати у будь-яку пору року, але необхідно пам'ятати про захист панелей від атмосферних опадів при складуванні та монтажі.

Канадська каркасно-панельна технологія «Екопан» оптимальне рішення для малоповерхового домобудування Канадська каркасно-панельна технологія «Екопан» оптимальне рішення для малоповерхового домобудування Канадська каркасно-панельна технологія «Екопан» оптимальне рішення для малоповерхового домобудування Канадська каркасно-панельна технологія «Екопан» оптимальне рішення для малоповерхового домобудування Канадська каркасно-панельна технологія «Екопан» оптимальне рішення для малоповерхового домобудування Канадська каркасно-панельна технологія «Екопан» оптимальне рішення для малоповерхового домобудування Канадська каркасно-панельна технологія «Екопан» оптимальне рішення для малоповерхового домобудування Канадська каркасно-панельна технологія «Екопан» оптимальне рішення для малоповерхового домобудування Канадська каркасно-панельна технологія «Екопан» оптимальне рішення для малоповерхового домобудування Канадська каркасно-панельна технологія «Екопан» оптимальне рішення для малоповерхового домобудування Канадська каркасно-панельна технологія «Екопан» оптимальне рішення для малоповерхового домобудування Канадська каркасно-панельна технологія «Екопан» оптимальне рішення для малоповерхового домобудування Канадська каркасно-панельна технологія «Екопан» оптимальне рішення для малоповерхового домобудування Канадська каркасно-панельна технологія «Екопан» оптимальне рішення для малоповерхового домобудування

Для влаштування перекриття, окрім панелей, можна використовувати двотаврові дерев'яні балки, які мають висоту від 241 до 457 мм. Використання балок є особливо ефективним при великих прольотах перекриття – балками висотою 457 мм можна перекривати приміщення шириною до 10 м. Окрім перекриття, двотаврові дерев'яні балки також можна використовувати при влаштуванні даху.

Внутрішні перегородки влаштовуються з панелей товщиною 120 мм або зі стандартних дерев'яно-каркасних конструкцій, пустоти в яких заповнюються звукоізолюючим матеріалом. У місцях проходження комунікацій залишають отвори. Дах може влаштовуватись традиційними методами, але при використанні горищного приміщення під мансарду або, якщо горище є теплим, також влаштовується з панелей. Панелі опираються на прогони та мауерлат. Складні елементи даху, такі, як наприклад, фронтони, виготовляються в заводських умовах – з улаштуванням отворів під вікна та двері. Після монтажу даху необхідно відразу влаштувати покрівлю – панелі не повинні знаходитись відкритими під дощем або снігом. У випадку неможливості влаштувати покрів-лю відразу, влаштовується тимчасове захисне покриття з обов'язковим провітрюванням поверхні панелей. Саму ж покрівлю можна влаштовувати з будь-якого матеріалу – ніяких обмежень при виборі не існує. Дуже часто в якості покрівлі для будинків обирається м'яка черепиця, оскільки рівна поверхня панелей даху є ідеальною для її влаштування.

Будинки, зведені за технологією «Екопан», не є каркасними у повному розумінні цього слова. Дерев'яні бруси, вклеєні в панелі, виконують роль каркаса, але навантаження сприймає вся панель, яка завдяки склеюванню являє собою своєрідний дерев'яний моноліт. Київським інститутом будівельних конструкцій ДП «НДІБК» було проведено випробування панелей «Екопан», для чого було взято дві стінові та дві панелі перекриття. Стінові панелі розміром 2500х1250 мм і товщиною 164 мм отримали руйнування при навантаженні 27,2 т/м п. Панелі перекриття розміром 2500х625 мм і товщиною 204 мм отримали руйнування при навантаженні близько 5 т/м2. Ці цифри говорять про надзвичайну міцність панелей і можливість будувати не тільки одно-двоповерхові, але й багатоповерхові будівлі. Таке будівництво відбувається за кордоном – наприклад, у США за такою технологією зводяться будинки різного призначення висотою до 5 поверхів.

Зовнішнє оздоблення фасадів можна виконати з будь-яких матеріалів – починаючи від облицювання цеглою і закінчуючи простим оштукатурюванням. Але найбільш популярним видом оздоблення для таких будинків є сайдинг. Що стосується внутрішнього оздоблення, то, як правило, виробники панелей рекомендують обшивання листами гіпсокартону – це необхідно для підвищення пожежної безпеки будинку.

Будинки, зведені з панелей «Екопан», відповідають найжорсткішим нормам з енергозбереження. Панель товщиною 160 мм має опір теплопередачі R0=3,7 м2С/Вт. Для порівняння – такий опір теплопередачі має комплексна стіна з піноблоків товщиною 400 мм, мінераловатного утеплювача 100 мм і облицювальної цегли 120 мм.

Наші будинки